Pár érdekesség a kriptozoológiáról
Bevallom először egy könyvnek a fülszövegében találkoztam ezzel a szóval, és nem tudtam mit jelent. Nagyjából össze tudtam rakni a jelentését a kripto és a zoológia szóból. A valódi jelentése, inkább ez: olyan mitológiai lényekkel foglalkozó tudományág, amelynek létezése kérdéses. Egy kihalt állatfaj is ide tartozik, amiről azt hitték már nem létezik, de egy szemtanú mégis látta.
A kifejezés Bernard Heuvelmans zoológustól ered, aki “rejtőzködő állatok tana” névvel illette a tudományt. Heuvelmans az ötvenes években könyvet írt, és szilárdan kitartott amellett, hogy a hószörny és társai valóban léteznek. Olyannyira megszerette új kutatási területét, hogy még azt is elviselte, hogy társai kizárták a tudományos világból. Ő viszont 1975-ben Kriptozoológiai Központot alapított Franciaországban. Napjaink kriptozoológusai többek között a Naga nevű mekongi óriáskígyó vagy a szumátriai emberszabású majom, az Orang Pendek felkutatásán dolgoznak.
Rendszerint áltudományként hivatkoznak rá, mert ha létezne a jeti, akkor lehetne konkrét vizsgálatokkal kutatni, és akkor már zoológiáról beszélhetünk.
A jetikről minden nemzetnek van legendája, így Magyarország sem maradhat ki a listából. A miénk a mátranováki fanyűvő névre hallgat.
Ezek jellemzik a magyar jetit:
- 180-220 cm magas
- fehéres szőrzetű
- vékony testalkat
- kezei hosszúak, a térdéig érnek
- éjszaka aktív, fényre érzékeny
- többnyire erdők közelében látták
- Mátranovák környékén látták
Hamarosan egy interjú is felkerül az oldalra, Miskolci Lászlóval, akit a témáról fogom faggatni.
Forrás: http://kriptozoologia.blogspot.hu/2013/11/fanyuvo-megtalalva.html