Családi felvételek halottakról
Ma a viktoriánus korból hoztunk hátborzongató fotókat, amikor is népszerű volt lefotózni a halott családtagokat, esetleg mellettük pózolni.
1839-ben a dagerrotípia nevű fotográfiai eljárás elhozta a portréfotó lehetőségét a tömegek számára is. Hamarosan népszerű lett halott családtagokról fotókat készíteni, hogy a későbbiekben is emlékezzenek rájuk. Sokukat a koporsóban fekve fotózták le. A szokás leginkább Európában terjedt el, az Egyesült Államokban kevésbé.
Mára a felvételek inkább hátborzongatónak tűnhetnek, hiszen főként fiatal gyerekekről, néha halott testvérpárokról is láthatunk képeket. Azonban a 19. század végén ezzel a módszerrel emlékeztek meg az elhunyt családtagokról.
Az eljárás sokkal gyorsabb és olcsóbb volt, mint a festmény készíttetése, éppen ezért fotózkodtak a családok halott szeretteikkel. Talán még morbidabb, amikor nem is koporsóban, hanem élőnek tűnő beállításokba helyezték a családtagokat.
Rengeteg képet láthatunk csecsemőkről és kisgyermekekről, hiszen magas volt a gyermekhalandóság. Gyakran retusálták a szemeket, hogy még élőbbnek tűnjenek a képen az elhunyt családtagok. Emellett sminkkel is segítettek, hogy arcuk pirosabb legyen.
A 20. század elején kiment a divatból a furcsa szokás, hiszen ekkor a fotózás még elterjedtebb lett, így már életében készülhettek fotók mindenkiről.
forrás: DailyMail