Milyen skizofrénnek lenni?
Stuart Baker-Brown először 1991-ben tapasztalt meg paranoid-skizofrén epizódokat. Ekkor Oroszországban élt, és látta a szocializmus összeomlását és a tüntetéseket is. Egyik éjjel csengett a telefon Baker-Brown hotelszobájában. Egy dühös idegen volt a vonal túlsó végén, oroszul ordítozott vele. Meggyőzte a férfit, hogy a KGB figyeli őt. Még ma is úgy gondolja Baker-Brown, hogy lehetséges, hogy figyelte a KGB. Végtére is ritka külföldi volt, aki nem hagyta el az országot, és még az utcai tüntetéseken is részt vett. De amikor visszatért Londonba, akkor se tudta lerázni magáról a paranoiát.
Úgy érezte, hogy követik London utcáin. Egyszer egy férfi nekiütközött a vállának és ezt mondta neki: Figyelj magadra, testvér. Máskor egy telefonfülkében volt, és észrevett valakit, aki képeket készít róla. A félelem és a szorongás átvette az irányítást élete felett. Baker-Brown minden éjszakát rettegésben töltött lakása egyik sarkában. Ráadásul úgy érezte, hogy fizikailag is beszippantja a saját elméje.
A férfit hamarosan skizofréniával diagnosztizálták, de ez nem jelentett feloldozást. El kellett fogadnia, hogy nem tud dolgozni, és hogy ez a betegség örökre vele marad. Az orvosok elmondták neki, hogy másokra is veszélyt jelenthet, esetleg magát is bánthatja, amely teljes kétségbeesésbe taszította.
Mindenki másképp éli meg a pszichotikus betegségeket. De Baker-Brown stigmatikus diagnózisa sajnos nem egyéni eset. Egy Kalifornia államban tanító jogi professzor elmondta, hogy ő is a kórházban találta magát egy pszichotikus epizód után. Olyan hang jött ki a szájából amit még sohasem hallott: morgás, ordítás és rettegés hangjai. A nő soha életében nem bántott még senkit, de órákat töltött a kórházi ágyra szíjazva. Ezt nem tartotta helyesnek, a pszichiátriák ezt túl sokszor alkalmazták, sok esetben nem megfelelően.
A társadalom szerint a skizofrénia kéz a kézben jár az erőszakkal. Azonban a valóság az, hogy ritka a kapcsolat, persze volt már hasonló példa. A legtöbb esetben a skizofrének egyáltalán nem erőszakosak. Akkor fordulhat elő, hogyha a betegség droghasználattal is jár együtt. Ezért szomorú Baker-Brown esete is, akit teljesen letörtek az orvosok.
De akkor milyen is skizofrénnek lenni? Sok esetben az emberek hallucinációkat, érthetetlen beszédet, katatón viselkedést tapasztalnak, kevés érzelmük van és nem igazán beszélnek. Ez igen erős hatással van a beteg hétköznapi életére. Nehéz belelátnunk a skizofrének fejébe, ezért a gyógyítás sem egyszerű. Sok tünet igazán rémisztő a kívülállóknak és a betegnek egyaránt. A legnehezebb különválasztani az igazi gondolatokat a tévesektől. De szerencsére sokuknak lehetséges a visszatérés a hétköznapi életbe gyógyszerekkel és segítséggel.
forrás: MindUnleashed