Hogyan engeszteljük ki a háziszellemeinket? Tippek a világ minden tájáról
Hogyan engeszteljük ki a háziszellemeinket? Tippek a világ minden tájáról
Ha szerencséd van, olyan házban élsz, ahol egy apró, szőrős házi kobold tisztán tartja a konyhád, vagy egy házi istenség örök jó szerencsét biztosít neked. Persze, csak addig, amíg jól tartod őket.
Hestiától, az ógörögök házi tűzhely védelmező istennőjétől kezdve, az Észak-Angol hobokig, a házi szellemek már évszázadok óta köztünk élnek. Azonban vigyázni kell, mert a legtöbb ilyen istenség másodállásban tűzisten vagy a káosz ügynöke, úgyhogy ha nem figyelünk oda rájuk, az bizony elveszett tárgyakhoz, törött edényekhez vagy rossz szerencséhez vezethet.
Íme néhány tipp arra, hogy miképp tartsuk jó kedélyben a házi segítőinket.
Domovoi
Szláv mitológia
A domovoi a szláv mitológiából származó, szőrős kis manó, az egyik leghátborzongatóbb háziszellem. A legenda úgy tartja, hogy minden egyes háznak saját domovoi-a van, aki vagy a küszöb körül, a főzőlap alatt, vagy a sütőben lakozik. Néhányan úgy tartják, hogy ezek a lények, a ház első fejének szellemei.
A domovoi apró öregember alakját ölti hosszú szürke szakállal, de méretében csak akkorka lehet, mint egy kisgyerek. Néha felveszik egy családi ős bizonyos vonásait, vagy akár a jelenlegi családfőét is. Állati formát is tudnak ölteni: macskaként, kutyaként, sőt kígyóként is megjelenhetnek.
Ahhoz, hogy a domovoiunk elégedett legyen, rendben kell tartanunk a lakást. Az otthonunkat, jó állapotban kell tartanunk, az edényeket elmossuk, és elrakjuk, ételt nem hagyunk elől – hacsak nem egy kis asztalon a domovoinak tett felajánlásként.
Ha a domoviunk elégedett, előjön éjszakánként, és elvégzi a kisebb házkörüli munkákat. Ha viszont a domovoiunk boldogtalan, kész csapássá változik. Ellop kisebb tárgyakat, összetör dolgokat, megzavarja a lakók álmát, és még hasonló bosszúságok.

Kotihaltia
Finn mitológia
A finn mitológiában a haltiják valakinek vagy valaminek a védőszellemei. Egyikük, a kotihaltia az otthonokról gondoskodik. A többi európai házivédnökhöz hasonlóan, a kotihaltia egy kis manó, aki segíthet nekünk vagy borsot törhet az orrunk alá, a hangulatától függően.
Ezek a házimanók a padláson laknak vagy a csűrben, és vigyáznak a családra, akinél laknak. Közeli rokonai a többi haltijának, akik a birtok többi részét felvigyázzák, például a saunattonttu, aki a szauna felügyeletével van megbízva.
Trasgu
Spanyol folklór
A Spanyolország északi részéből származó Trasgu szintén furcsamód rajong a háztartásbeli feladatokért és benne is megvan a csintalankodásra való hajlam. Lehetséges, hogy a trasgu rokona az európai folklór erőszakosabb és rosszindulatúbb koboldjának (redcap), de az tény, hogy a trasgunak sokkal komiszabb híre van, mint sok más istenibb vagy ősibb háziszellemnek.
Kinézetét tekintve a trasgu apró, nyurga lények, akik vörös köpenyt és sapkát viselnek. Egyéb különös ismertetőjelei a sántítás, és egy lyuk a bal kézben. Néha szarvval is ábrázolják.
Adjunk a trasgunak némi ételt, és biztosítsunk neki egy meleg helyet, ahol álomra hajthatja a fejét, például a kémény mellett. Ha elégedettek, elvégeznek helyettünk kisebb házkörüli teendőket, mint például a felmosás. Ha elhanyagoljuk őket, elkevernek vagy eldugnak dolgokat, összetörik az edényeket, és rendetlenséget csinálnak.
Ha meg akarunk szabadulni egy trasgutól, a legenda szerint egy lehetetlen feladatot kell adnunk nekik, például hogy szedjenek fel magokat, amik áthullanak a kezükön lévő lyukon. Végül feladják, és elhagyják a házunkat.
Hob
Észak angol folklór
Az észak-angliából származó hob valószínűleg az egyik legismertebb háziszellem, aki a Harry Potterből jól ismert Dobbyt is inspirálta. A néphit szerint a hobok elég változatos lények, akik boltokban és farmokon is lakhatnak, besegítenek a munkálatokba és kevésbé kötödnek a házhoz vagy a családhoz.
A Harry Potter sagához hasonlóan a hobok hagyományosan vékonyka, kis manóként jelennek meg, akik főleg éjjel jönnek elő, hogy segítsenek a házkörüli munkákkal, mert nem szeretik, ha munkaközben látják őket.
A házi hobok gyakran jó szándékúak és segítőkészek, az egyetlen dolog, amit igazán utálnak, az az, ha megjutalmazzák őket a munkájukért. A hagyomány szerint, ha a hobnak ruhadarabot próbálnak adni, az megsértődik, és otthagyja a ház tulajdonosát. Igazából bármilyen jellegű dicséretet támadásnak vesznek, és eltűnhetnek. A legjobb megoldás az, ha az ember hagyja a hobokat nyugodtan dolgozni, és akkor minden rendben lesz.
Zashiki-warashi
Japán folklór

Míg néhány háziszellemet el kell üldözni, ha megakarjuk akadályozni a katasztrófát, amit a ház lakóira terveznek rászabadítani, a japán zashiki-warashi esetében akkor kell aggódni, ha távozni készül.
Az idő legnagyobb részében a zashiki láthatatlan, vagy ritkább esetben megjelenhet pufók kisgyermekként, de csakis a gyerekeknek. A zashiki-warashi csak akkor mutatkozik meg a felnőttek vagy a ház tulajdonosai előtt, ha távozni készül. A szellem távozása a közelgő végzet és romlás biztos jele. Jobban járunk, ha elviseljük a csínytevéseiket, mert ha elüldözzük őket, akkor balszerencse vár ránk.
Zashiki-warashis többnyire szép, öreg házakban laknak. Szeretnek rosszízű tréfákat űzni, például üres szobákban zörögnek vagy összegyűrik az ágytakarót. A rosszalkodás ellenére nem tartják őket gonosz szellemeknek, ha beköltöznek egy házba, az többnyire a jó szerencse jele.
Gabija
Litván folklór
A litván népmesékből származó Gabija az egyik legveszélyesebb házi istenség. Gabija a tűzhely istennője, de inkább a tűz élő megtestesítője, mint jóindulatú tűzhely isten. Emberi formájában Gabija vörös ruhás nő alakját ölti, de változhat macskává vagy kakassá is.
Gabija tiszteletben tartása elég egyszerű: csak oda kell figyelni a házi tűzhelyre. Ha teljesen el kell oltani a tüzet, akkor legjobb, ha azt tiszta vízzel tesszük, mert bármi más folyadék csak felmérgesítené az istennőt.
Ha Gabiját feldühítik, el kezd kószálni. Más szavakkal a tűz szétterjed a házban. Jobb, ha odafigyelünk rá, mert ez megmentheti a házunkat a leégéstől.
Eredeti cikk: http://www.atlasobscura.com/articles/how-to-appease-household-spirits-across-the-world